BASINDA BİZ

Kayseri’yi Sivas’a bağlayan İpek Yolu üzerinde, Pervane Yazısı denilen yerde, Argıncık Köyü’ndeki Haydar Bey Köşkü’nün ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı kesinlik kazanamamıştır. Bazı araştırmacılara göre bu köşk Ertana Beyi Haydar Bey’e aittir. Selçuklu veziri Muineddin Süleyman Pervane’nin Kayseri’de bir köşk yaptırdığı ve bunun da son derece görkemli olduğu belirtilmektedir. Baybars’ın Kayseri’yi işgalinde burası yağmalanmıştır. Buna dayanılarak köşkün kesin olmamakla beraber 13.yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirildiği söyleniyor.

2011 Yılında restorasyonuna başlanan Haydar Bey Köşkü, son haliyle turistik bir mekâna dönüşmüş durumda.Köşk restarasyondan sonra güzide bir alaturka restaurant haline getirilerek halkımıza kazandırılmıştır.

Özellikle deniz mahsülleri konusunda iddialı olan Haydar Bey Köşkünde Kayseri dışından da birçok misafiri ağırlamaya devam etmektedir. Canlı Türk Musikisi, Türk Halk Müziği eşliğinde, bazen de şiir dinletileriyle misafirlerini ağırlamaktadır. “Haydar Bey Köşkünde özel toplantı yemekleri, yaş günü programları, çeşitli kutlamalar, kına ve nişan geceleri ve talebe uygun organizasyonlar da yapılmaktadır. Özel misafirlerini ağırlamak isteyen konuklarımıza başta Akdeniz mutfağından olmak üzere tüm dünya mutfaklarından servisleri ile hizmet edilmektedir.

(GazeteKayseri.Org)

iletisim
galeri
Facebook
Youtube